Recom Power R2S12-053.3/P-R
R2S12-053.3/P-R picture photo
Mfg. Part Number
R2S12-053.3/P-R
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 2W 5VIN 3.3VOUT SMD
Datasheet Download
R2S12-053.3/P-R.pdf
Availability of R2S12-053.3/P-R
QUANTITY
R2S12-053.3/P-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R2S12-053.3/P-R
Internal Part NumberEIS-R2S12-053.3/P-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE R2S
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)606mA
Power (Watts) - Manufacture Series2W
Voltage - Isolation1kV (1000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case12-SMD Module (10 Leads)
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.35" H (15.2mm x 10.7mm x 9.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency70 ~ 75%
Power (Watts) - Max2W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R2S12-053.3/P-R
Related LinksR2S12-0, R2S12-053.3/P-R Datasheet, Recom Power Distributor
R2S12-053.3/P-R Details Description
Related parts for R2S12-053.3/P-R
IDC CABLE - MKR30A/MC34G/MKR30A datasheet.pdf
CAP POLYMER 1800UF 20% 4V T/H datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 9.1 OHM 0804 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
PNL MNT 568NM 30MCD 2.1V GREEN datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
DIODE ZENER 160V 3W DO204AL datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZ6B M25 datasheet.pdf
CONN RCPT 104POS INLINE SKT datasheet.pdf