Renesas Electronics America R5F100FLDFP#X0
R5F100FLDFP#X0 picture photo
Mfg. Part Number
R5F100FLDFP#X0
Brief Description
IC MCU 16BIT 512KB FLASH 44LQFP
Datasheet Download
R5F100FLDFP#X0.pdf
Availability of R5F100FLDFP#X0
QUANTITY
R5F100FLDFP#X0 Order Process
Ship out your order
Specifications of R5F100FLDFP#X0
Internal Part NumberEIS-R5F100FLDFP#X0
PCN Assembly/OriginWafer Fab Site Addition 21/Aug/2015
Standard Package1,000
SeriesRL78/G13
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorRL78
Core Size16-Bit
Speed32MHz
ConnectivityCSI, I²C, LIN, UART/USART
PeripheralsDMA, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O31
Program Memory Size512KB (512K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.6 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 10x8/10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case44-LQFP
Supplier Device Package44-LQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R5F100FLDFP#X0
Related LinksR5F100F, R5F100FLDFP#X0 Datasheet, Renesas Electronics America Distributor
R5F100FLDFP#X0 Details Description
Related parts for R5F100FLDFP#X0
SWITCHLOCK DP 4A SOLDER LUG 125V datasheet.pdf
RES 165K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 61POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 4AWG YELLOW 500' datasheet.pdf
Connector Socket 25 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN HDR 28POS 2.54MM WIRE WRAP datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V LVDS 25PPM 5X7MM datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS BOX MNT PIN datasheet.pdf