Omron Automation & Safety R88M-W75030H-S1
R88M-W75030H-S1 picture photo
Mfg. Part Number
R88M-W75030H-S1
Manufacturer
Product Category
Motors - AC, DC
Brief Description
MOTOR SERVO AC INC KEY 750W 200V
Datasheet Download
R88M-W75030H-S1.pdf
Availability of R88M-W75030H-S1
QUANTITY
R88M-W75030H-S1 Order Process
Ship out your order
Specifications of R88M-W75030H-S1
Internal Part NumberEIS-R88M-W75030H-S1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Motors, Solenoids, Driver Boards/Modules
FamilyMotors - AC, DC
SeriesOMNUC W
TypeServo AC
Voltage - Rated200VAC
RPM3000 RPM
Diameter - Body3.15" (80.00mm)
Diameter - Shaft0.654" (16.60mm)
Length - Shaft and Bearing1.57" (40.00mm)
Mounting Hole Spacing3.54" (90.00mm)
FeaturesIncremental Encoder, Key
Termination StyleConnector on Wire Leads
Torque - Running (oz-in / mNm)338.5 / 2390
Torque - Starting (oz-in / mNm)-
Torque - Stall (oz-in / mNm)-
Gear Reduction RatioNone
Voltage Range-
Power (Watts)750W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R88M-W75030H-S1
Related LinksR88M-W7, R88M-W75030H-S1 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
R88M-W75030H-S1 Details Description
Related parts for R88M-W75030H-S1
CONN HEADER .100 SINGL STR 30POS datasheet.pdf
8 PIN OCTALE RELAY SOCKET datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 28POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
CARDEDGE 72POS DUAL .125 GREEN datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 2.2K OHM 4SIP datasheet.pdf
PLIERS FLAT NOSE 9.38" datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
RES SMD 612K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
CONDUCT MARKER CARRIER CLOSED datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156" datasheet.pdf