Recom Power RAC15-12SB-E-ST
RAC15-12SB-E-ST picture photo
Mfg. Part Number
RAC15-12SB-E-ST
Brief Description
AC/DC CONVERTER 12V 15W
Datasheet Download
RAC15-12SB-E-ST.pdf
Availability of RAC15-12SB-E-ST
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RAC15-12SB-E-ST Order Process
Ship out your order
Specifications of RAC15-12SB-E-ST
Internal Part NumberEIS-RAC15-12SB-E-ST
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesPOWERLINE RAC15-B
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)1.25A
Power (Watts)15W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation4kV (4000V)
Efficiency81%
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
FeaturesDC Input Capable, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension3.78" L x 2.12" W x 1.14" H (96.0mm x 53.9mm x 29.0mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE, cURus
Power (Watts) - Max15W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RAC15-12SB-E-ST
Related LinksRAC15-1, RAC15-12SB-E-ST Datasheet, Recom Power Distributor
RAC15-12SB-E-ST Details Description
Related parts for RAC15-12SB-E-ST
IC SW DUAL ANLG CMOS SPST 16SOIC datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK 5MM 6POS PCB datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS .100 DBL STR PCB datasheet.pdf
CABLE 3POS M12 PLUG-WIRE 1.5M datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
LPP 5.00/90/19 BK datasheet.pdf
IC PWR SWITCH HISIDE PG-TSON-24 datasheet.pdf
RJ45 SHIELDED LED 8 PORT datasheet.pdf
CGRID SR VT PN 675290MM AUG 2CKT datasheet.pdf