Recom Power RAC40-05DB-ST
RAC40-05DB-ST picture photo
Mfg. Part Number
RAC40-05DB-ST
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 5V -5V 40W
Datasheet Download
RAC40-05DB-ST.pdf
Availability of RAC40-05DB-ST
QUANTITY
RAC40-05DB-ST Order Process
Ship out your order
Specifications of RAC40-05DB-ST
Internal Part NumberEIS-RAC40-05DB-ST
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesPOWERLINE RAC40-B
TypeEnclosed
Number of Outputs2
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-5V
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)4A, 4A
Power (Watts)40W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency81%
Operating Temperature-40°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesDC Input Capable, Universal Input
Mounting TypeDIN Rail
Size / Dimension4.41" L x 2.51" W x 1.28" H (111.9mm x 63.7mm x 32.5mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max40W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RAC40-05DB-ST
Related LinksRAC40-, RAC40-05DB-ST Datasheet, Recom Power Distributor
RAC40-05DB-ST Details Description
Related parts for RAC40-05DB-ST
RES SMD 8.06K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 29POS datasheet.pdf
CONN HEADER VERT DUAL 52POS GOLD datasheet.pdf
IC BBU POWER 20-TSSOP datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 140 OHM 1206 datasheet.pdf
LED 1" PMI BLUE DOME 48V datasheet.pdf
RES SMD 10.2 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 1.8K OHM 10SIP datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 5.5A 13 MOHM SMD datasheet.pdf
VHDM SOLDER TAIL BP ASSEMBLY datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 35V AXIAL datasheet.pdf