Vicor Corporation V375B8C200B3
V375B8C200B3 picture photo
Mfg. Part Number
V375B8C200B3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W
Datasheet Download
V375B8C200B3.pdf
Availability of V375B8C200B3
QUANTITY
V375B8C200B3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375B8C200B3
Internal Part NumberEIS-V375B8C200B3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency84.2%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375B8C200B3
Related LinksV375B8, V375B8C200B3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375B8C200B3 Details Description
Related parts for V375B8C200B3
SWITCH PUSH SPST-NO 1A 125V datasheet.pdf
RF TRANSISTOR NPN SOT-23 datasheet.pdf
CONV DC-DC 48VIN 1A 12V HORZ T/H datasheet.pdf
RES SMD 0.62 OHM 5% 2W 4527 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 2A DO214AA datasheet.pdf
LED PMI PROMINENT GRN/RED/YLW datasheet.pdf
RES 226K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN TERM BLK 2.8MM MARKING FOIL datasheet.pdf
CAP FILM 0.011UF 5% 2000VDC AXIA datasheet.pdf