Sullins Connector Solutions RBC18DREH
RBC18DREH picture photo
Mfg. Part Number
RBC18DREH
Brief Description
CONN EDGECARD 36POS .100 EYELET
Datasheet Download
RBC18DREH.pdf
Availability of RBC18DREH
QUANTITY
RBC18DREH Order Process
Ship out your order
Specifications of RBC18DREH
Internal Part NumberEIS-RBC18DREH
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row18
Number of Positions36
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypePanel Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RBC18DREH
Related LinksRBC1, RBC18DREH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RBC18DREH Details Description
Related parts for RBC18DREH
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 10W datasheet.pdf
Connector Header 32 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CABLE D-SUB - HFM09H/AE09M/X datasheet.pdf
RES SMD 240 OHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 WW datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 11POS WALL MT PINS datasheet.pdf
OSC MEMS 24.576MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 5.97K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.18 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
IC NOISE FILTER 5X5X4MM BK SMD datasheet.pdf
FL SWITCH 3005 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 23POS PIN datasheet.pdf