Sullins Connector Solutions RBC30DCAT
RBC30DCAT picture photo
Mfg. Part Number
RBC30DCAT
Brief Description
CONN EDGECARD 60POS R/A .100 SLD
Datasheet Download
RBC30DCAT.pdf
Availability of RBC30DCAT
QUANTITY
RBC30DCAT Order Process
Ship out your order
Specifications of RBC30DCAT
Internal Part NumberEIS-RBC30DCAT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row30
Number of Positions60
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorGreen
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RBC30DCAT
Related LinksRBC3, RBC30DCAT Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RBC30DCAT Details Description
Related parts for RBC30DCAT
CAP CER 6800PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN BNC JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EYELET datasheet.pdf
RES 118 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC ENERGY METER 32K FLASH 64LQFP datasheet.pdf
FUSE SEMICONDUCTOR 90A 500VAC datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 17POS 3.5MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
Crystal 32.0000MHz 30ppm 20pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
RES 750 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf