Sullins Connector Solutions RBM18DTBI-S189
RBM18DTBI-S189 picture photo
Mfg. Part Number
RBM18DTBI-S189
Brief Description
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
RBM18DTBI-S189.pdf
Availability of RBM18DTBI-S189
QUANTITY
RBM18DTBI-S189 Order Process
Ship out your order
Specifications of RBM18DTBI-S189
Internal Part NumberEIS-RBM18DTBI-S189
Number of Positions36
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RBM18DTBI-S189
Related LinksRBM18DT, RBM18DTBI-S189 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RBM18DTBI-S189 Details Description
Related parts for RBM18DTBI-S189
IC TXRX 5V RS232 W/SHTDWN 28SSOP datasheet.pdf
RES SMD 53.6KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.018UF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 1W 3.3V 300MA datasheet.pdf
C-RAY CONTROLLER FOR CAPACITIVE datasheet.pdf
FUSE GLASS 40MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
RECEIVER IR REM CTRL 5V 36KHZ datasheet.pdf