Yageo RC0201FR-078K87L
RC0201FR-078K87L picture photo
Mfg. Part Number
RC0201FR-078K87L
Brief Description
RES SMD 8.87K OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
RC0201FR-078K87L.pdf
Availability of RC0201FR-078K87L
QUANTITY
RC0201FR-078K87L Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0201FR-078K87L
Internal Part NumberEIS-RC0201FR-078K87L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.87k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0201FR-078K87L
Related LinksRC0201FR, RC0201FR-078K87L Datasheet, Yageo Distributor
RC0201FR-078K87L Details Description
Related parts for RC0201FR-078K87L
IC DAC 12BIT QUAD W/BUFF 16TSSOP datasheet.pdf
IC OCT D TRANS LATCH 20-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 6.19KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.2KV 8A TO220AC datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 8POS PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 100W datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X9.5MM XCUT T412 datasheet.pdf
ADAPT COUPLING SIZE 1 MINI CONN datasheet.pdf
DIODE IGBT 680V 24A TO-247AC datasheet.pdf