Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC0603F204CS
RC0603F204CS picture photo
Mfg. Part Number
RC0603F204CS
Brief Description
RES SMD 200K OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
RC0603F204CS.pdf
Availability of RC0603F204CS
QUANTITY
RC0603F204CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0603F204CS
Internal Part NumberEIS-RC0603F204CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)200k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0603F204CS
Related LinksRC0603, RC0603F204CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC0603F204CS Details Description
Related parts for RC0603F204CS
PC BOARD 10"X20" PTH/GND 0.1" datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
IC DAC 12BIT SPI/SRL SOT23-8 datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER QUAD 24TSSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 171VWM 274VC DO204AL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 221 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 301K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 422K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf