Yageo RC0603FR-0751KL
RC0603FR-0751KL picture photo
Mfg. Part Number
RC0603FR-0751KL
Brief Description
RES SMD 51K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC0603FR-0751KL.pdf
Availability of RC0603FR-0751KL
QUANTITY
RC0603FR-0751KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0603FR-0751KL
Internal Part NumberEIS-RC0603FR-0751KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0603FR-0751KL
Related LinksRC0603F, RC0603FR-0751KL Datasheet, Yageo Distributor
RC0603FR-0751KL Details Description
Related parts for RC0603FR-0751KL
CORD MINIGRABBER PATCH 60" BROWN datasheet.pdf
IC REG LDO 3V/2.85V 10MLF datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC FPGA 92 I/O 132CSBGA datasheet.pdf
RES 1.3K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 2A 120V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf