Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC0603J564CS
RC0603J564CS picture photo
Mfg. Part Number
RC0603J564CS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 560K OHM 5% 1/20W 0201
Datasheet Download
RC0603J564CS.pdf
Availability of RC0603J564CS
QUANTITY
RC0603J564CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0603J564CS
Internal Part NumberEIS-RC0603J564CS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMaterial Declaration Chip Resistor
Featured ProductChip Resistors and Arrays
Standard Package15,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)560k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0603J564CS
Related LinksRC0603, RC0603J564CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC0603J564CS Details Description
Related parts for RC0603J564CS
IC DAC 14BIT 300MSPS 48-LQFP datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 15POS STR datasheet.pdf
RES SMD 5.6 OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES 45.3 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 68.1 OHM 1% 1/20W 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS 3.81MM BLACK datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2K OHM 5% 55W datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE PIN datasheet.pdf
METAL D SUB DUST COVER datasheet.pdf
LED XLAMP 2700K WHITE 36V SMD datasheet.pdf