Yageo RC0805FR-077R68L
RC0805FR-077R68L picture photo
Mfg. Part Number
RC0805FR-077R68L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 7.68 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RC0805FR-077R68L.pdf
Availability of RC0805FR-077R68L
QUANTITY
RC0805FR-077R68L Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0805FR-077R68L
Internal Part NumberEIS-RC0805FR-077R68L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
PCN OtherRC/AC 0603/0805/1206 22/Jan/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.68
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0805FR-077R68L
Related LinksRC0805FR, RC0805FR-077R68L Datasheet, Yageo Distributor
RC0805FR-077R68L Details Description
Related parts for RC0805FR-077R68L
SWITCH DIP SPST 10POS RA SEALED datasheet.pdf
RES SMD 390 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-18VIN 12VOUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 16V 10% 2910 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES 93.1 OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 33K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf