Yageo RC0805FR-078K66L
RC0805FR-078K66L picture photo
Mfg. Part Number
RC0805FR-078K66L
Brief Description
RES SMD 8.66K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RC0805FR-078K66L.pdf
Availability of RC0805FR-078K66L
QUANTITY
RC0805FR-078K66L Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0805FR-078K66L
Internal Part NumberEIS-RC0805FR-078K66L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.66k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0805FR-078K66L
Related LinksRC0805FR, RC0805FR-078K66L Datasheet, Yageo Distributor
RC0805FR-078K66L Details Description
Related parts for RC0805FR-078K66L
THYRISTOR SCR 4A 600V DPAK datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER .100 2ROW R/A 14POS datasheet.pdf
SENS OPTO SLOT 3.18MM TRANS THRU datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONN IDC 21POS 2.54MM 26AWG TIN datasheet.pdf
RES 226K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 80.6 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 1W 9V 4DIP datasheet.pdf
RUGGD FLEX LIGHTPIPE CLR 12" GRN datasheet.pdf