Yageo RC1206FR-07787RL
RC1206FR-07787RL picture photo
Mfg. Part Number
RC1206FR-07787RL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 787 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RC1206FR-07787RL.pdf
Availability of RC1206FR-07787RL
QUANTITY
RC1206FR-07787RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1206FR-07787RL
Internal Part NumberEIS-RC1206FR-07787RL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
PCN OtherRC/AC 0603/0805/1206 22/Jan/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)787
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1206FR-07787RL
Related LinksRC1206FR, RC1206FR-07787RL Datasheet, Yageo Distributor
RC1206FR-07787RL Details Description
Related parts for RC1206FR-07787RL
LED BLUE CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES SMD 210K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5.3KV TRIAC 6DIP datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP-6 POS NON SHORT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 33 OHM 5% 80W datasheet.pdf
CONN FFC FPC TOP 5POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 10W datasheet.pdf
RES 2.49M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 22AWG YELLOW 5000' datasheet.pdf
RES 30 OHM 0.6W 1% RADIAL datasheet.pdf