Yageo RC1206FR-077K5L
RC1206FR-077K5L picture photo
Mfg. Part Number
RC1206FR-077K5L
Brief Description
RES SMD 7.5K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RC1206FR-077K5L.pdf
Availability of RC1206FR-077K5L
QUANTITY
RC1206FR-077K5L Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1206FR-077K5L
Internal Part NumberEIS-RC1206FR-077K5L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1206FR-077K5L
Related LinksRC1206F, RC1206FR-077K5L Datasheet, Yageo Distributor
RC1206FR-077K5L Details Description
Related parts for RC1206FR-077K5L
MOSFET P-CH 100V 5.2A TO220FP datasheet.pdf
VARISTOR 47V 500A DISC 12MM datasheet.pdf
Connector Header 35 Position 0.100" (2.54mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 50V 10% RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
CONN SOCKET 13.5-17AWG TIN CRIMP datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V X8R 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 180MA 4 OHM SMD datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 48LFQFP datasheet.pdf
CRYSTAL 38.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf