Stackpole Electronics Inc. RC12KT2M20
RC12KT2M20 picture photo
Mfg. Part Number
RC12KT2M20
Brief Description
RES 2.2M OHM 1/2W 10% AXIAL
Datasheet Download
RC12KT2M20.pdf
Availability of RC12KT2M20
QUANTITY
RC12KT2M20 Order Process
Ship out your order
Specifications of RC12KT2M20
Internal Part NumberEIS-RC12KT2M20
Standard Package5,000
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.2M
Tolerance±10%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.142" Dia x 0.374" L (3.60mm x 9.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC12KT2M20
Related LinksRC12K, RC12KT2M20 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RC12KT2M20 Details Description
Related parts for RC12KT2M20
RES SMD 26.1 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
LED WHITE DIFFUSED 4PLCC SMD datasheet.pdf
POT SLIDE 50K OHM .05W 30MM datasheet.pdf
LPC11U14 XPRESSO BOARD datasheet.pdf
TVS DIODE 216VWM 348.6VC R6 datasheet.pdf
CAP POLYMER 22UF 20% 50V T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
SPIRALWRAP .125" POLY 100FT/RL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156" datasheet.pdf
CONN RCPT HOUSING 5POS 6MM datasheet.pdf