Ohmite RC1R0EA68R0K
RC1R0EA68R0K picture photo
Mfg. Part Number
RC1R0EA68R0K
Brief Description
RES SMD 68 OHM 10% 1W J LEAD
Datasheet Download
RC1R0EA68R0K.pdf
Availability of RC1R0EA68R0K
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RC1R0EA68R0K Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1R0EA68R0K
Internal Part NumberEIS-RC1R0EA68R0K
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingBulk
Resistance (Ohms)68
Tolerance±10%
Power (Watts)1W
Temperature Coefficient-1300ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case8127 J-Lead
Supplier Device PackageSMD J-Lead, Recessed
Size / Dimension0.811" L x 0.273" W (20.60mm x 6.93mm)
Height0.278" (7.06mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1R0EA68R0K
Related LinksRC1R0E, RC1R0EA68R0K Datasheet, Ohmite Distributor
RC1R0EA68R0K Details Description
Related parts for RC1R0EA68R0K
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 200MW SOT323 datasheet.pdf
RES 2.89K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC SENSOR INTERFACE PROGR 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 100PF 400VAC Y5P RADIAL datasheet.pdf
Connector Socket 15 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
LED PERMA LIGHT YELLOW datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 12AWG SLATE 100' datasheet.pdf
500 TB SOCKET RA W/LATCH datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 5% 1600VDC AXIAL datasheet.pdf