Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC2012F154CS
RC2012F154CS picture photo
Mfg. Part Number
RC2012F154CS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 150K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RC2012F154CS.pdf
Availability of RC2012F154CS
QUANTITY
RC2012F154CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC2012F154CS
Internal Part NumberEIS-RC2012F154CS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMaterial Declaration Chip Resistor
Featured ProductChip Resistors and Arrays
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)150k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC2012F154CS
Related LinksRC2012, RC2012F154CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC2012F154CS Details Description
Related parts for RC2012F154CS
CONN RECPT 64POS T/H R/A TAB datasheet.pdf
FAN AXIAL 50X10.5MM 5VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
PLASTIC LABEL CARD SILVER datasheet.pdf
HEATSHRINK 60/29MM-15M datasheet.pdf
LPP 5.00/90/8 BK datasheet.pdf
DIODE ZENER 100V 1W DO204AL datasheet.pdf
OSC VCSO 156.25MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf