Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC3216J131CS
RC3216J131CS picture photo
Mfg. Part Number
RC3216J131CS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 130 OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RC3216J131CS.pdf
Availability of RC3216J131CS
QUANTITY
RC3216J131CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC3216J131CS
Internal Part NumberEIS-RC3216J131CS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMaterial Declaration Chip Resistor
Featured ProductChip Resistors and Arrays
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)130
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC3216J131CS
Related LinksRC3216, RC3216J131CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC3216J131CS Details Description
Related parts for RC3216J131CS
FUSE GLASS 2.5A 250VAC 2AG datasheet.pdf
IC SRAM 256KBIT 20NS 28TSOP datasheet.pdf
IC TXRX RS232 250KBPS SD 20-SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 120K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
BATTERY LITHIUM 3V COIN 24.5MM datasheet.pdf
CONN CABLE CLAMP SZ 11 OLIVE datasheet.pdf
RES 137K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 499 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
COLLET FFA.1E. - 3.0MM DIA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf