Sullins Connector Solutions RCB120DHLN
RCB120DHLN picture photo
Mfg. Part Number
RCB120DHLN
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 240PS DIP .050 SLD
Datasheet Download
RCB120DHLN.pdf
Availability of RCB120DHLN
QUANTITY
RCB120DHLN Order Process
Ship out your order
Specifications of RCB120DHLN
Internal Part NumberEIS-RCB120DHLN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row120
Number of Positions240
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorBlack
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCB120DHLN
Related LinksRCB12, RCB120DHLN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCB120DHLN Details Description
Related parts for RCB120DHLN
CAP TANT 22UF 10V 10% 2312 datasheet.pdf
RES SMD 8.06K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.2MHZ 14TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
TEMPERATURE SENSOR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 43PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
SSD M.2 2242 P100-M 32GB MLC datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 630VDC RADIAL datasheet.pdf