Sumida Corporation RCH654NP-560K
RCH654NP-560K picture photo
Mfg. Part Number
RCH654NP-560K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 56UH 570MA 420 MOHM TH
Datasheet Download
RCH654NP-560K.pdf
Availability of RCH654NP-560K
QUANTITY
RCH654NP-560K Order Process
Ship out your order
Specifications of RCH654NP-560K
Internal Part NumberEIS-RCH654NP-560K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesRCH-654
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance56µH
Tolerance±10%
Current Rating570mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)420 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.236" Dia (6.00mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)