Sumida Corporation RCH664NP-100M
RCH664NP-100M picture photo
Mfg. Part Number
RCH664NP-100M
Brief Description
FIXED IND 10UH 1.75A 56.6 MOHM
Datasheet Download
RCH664NP-100M.pdf
Availability of RCH664NP-100M
QUANTITY
RCH664NP-100M Order Process
Ship out your order
Specifications of RCH664NP-100M
Internal Part NumberEIS-RCH664NP-100M
FamilyFixed Inductors
SeriesRCH-664
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance10µH
Tolerance±20%
Current Rating1.75A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)56.6 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.236" Dia (6.00mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCH664NP-100M
Related LinksRCH664, RCH664NP-100M Datasheet, Sumida Corporation Distributor
RCH664NP-100M Details Description
Related parts for RCH664NP-100M
CONN HEADER .100 DUAL STR 66POS datasheet.pdf
RES SMD 453 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC MCU ARM7 TDMI 128K 64-LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS .125 SQ WW datasheet.pdf
RES SMD 332 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SHORTING BAR FOR G7OD OUT BLOCK datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4300K 2SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPST 15A 125V datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 20% 75V AXIAL datasheet.pdf