Vishay/Dale RCL06121K07FKEA
RCL06121K07FKEA picture photo
Mfg. Part Number
RCL06121K07FKEA
Brief Description
RES SMD 1.07K OHM 1/2W 1206 WIDE
Datasheet Download
RCL06121K07FKEA.pdf
Availability of RCL06121K07FKEA
QUANTITY
RCL06121K07FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL06121K07FKEA
Internal Part NumberEIS-RCL06121K07FKEA
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.07k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 1206 (3216 Metric), 0612
Supplier Device Package0612 (1632 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL06121K07FKEA
Related LinksRCL0612, RCL06121K07FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL06121K07FKEA Details Description
Related parts for RCL06121K07FKEA
IC VOLT DETECTOR 4.6V CMOS SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 214VWM 344VC AXIAL datasheet.pdf
CONN ADAPT SMB PLUG TO SMA JACK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS .100 R/A SLD datasheet.pdf
RES 75.0K OHM 10W 5% RADIAL datasheet.pdf
CAP POLYMER 1500UF 20% 2.5V SMD datasheet.pdf
CONN PLUG PIN ASSY 30POS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 16POS SKT datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
508 TB PLU PLU WF HOOK/E datasheet.pdf
HD 38999 9C 9#23 SKT RECP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 24POS SKT datasheet.pdf