Vishay/Dale RCL061251K1FKEA
RCL061251K1FKEA picture photo
Mfg. Part Number
RCL061251K1FKEA
Brief Description
RES SMD 51.1K OHM 1/2W 1206 WIDE
Datasheet Download
RCL061251K1FKEA.pdf
Availability of RCL061251K1FKEA
QUANTITY
RCL061251K1FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL061251K1FKEA
Internal Part NumberEIS-RCL061251K1FKEA
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 1206 (3216 Metric), 0612
Supplier Device Package0612 (1632 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL061251K1FKEA
Related LinksRCL0612, RCL061251K1FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL061251K1FKEA Details Description
Related parts for RCL061251K1FKEA
RES SMD 20K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf