Vishay/Dale RCL122518R0FKEG
RCL122518R0FKEG picture photo
Mfg. Part Number
RCL122518R0FKEG
Brief Description
RES SMD 18 OHM 2W 2512 WIDE
Datasheet Download
RCL122518R0FKEG.pdf
Availability of RCL122518R0FKEG
QUANTITY
RCL122518R0FKEG Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL122518R0FKEG
Internal Part NumberEIS-RCL122518R0FKEG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 2512 (6432 Metric), 1225
Supplier Device Package1225 (3263 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.248" W (3.20mm x 6.30mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL122518R0FKEG
Related LinksRCL1225, RCL122518R0FKEG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL122518R0FKEG Details Description
Related parts for RCL122518R0FKEG
IC MCU 8BIT 1.75KB OTP 20SSOP datasheet.pdf
IC MCU 8/16BIT 32KB OTP 44PLCC datasheet.pdf
SIDACTOR BI 120V 150A TO-92 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 32QFN datasheet.pdf
RES SMD 6.8K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
RES 0.24 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC ISP CROSSPOINT 240IO 388FPBGA datasheet.pdf
CONVRT DC/DC 155VIN 13.8VOUT 25W datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 1W 2010 WIDE datasheet.pdf
OSC MEMS CONFIGURABLE OUTPUT datasheet.pdf
CAP FILM 470PF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf