Vishay/Dale RCL122523R7FKEG
RCL122523R7FKEG picture photo
Mfg. Part Number
RCL122523R7FKEG
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 23.7 OHM 2W 2512 WIDE
Datasheet Download
RCL122523R7FKEG.pdf
Availability of RCL122523R7FKEG
QUANTITY
RCL122523R7FKEG Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL122523R7FKEG
Internal Part NumberEIS-RCL122523R7FKEG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRCL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)23.7
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 2512 (6432 Metric), 1225
Supplier Device Package1225 (3263 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.248" W (3.20mm x 6.30mm)
Height0.035" (0.90mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL122523R7FKEG
Related LinksRCL1225, RCL122523R7FKEG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL122523R7FKEG Details Description
Related parts for RCL122523R7FKEG
POLYSWITCH RXE SERIES 0.20A datasheet.pdf
CONN RECEPT BOX MNT 24POS W/SOCK datasheet.pdf
IC FPGA 94 I/O 144CSBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 19.6 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6000K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RES 3.83 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
THRU-BEAM 15M NPN TR CBL 2M datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 5% 15V 2711 datasheet.pdf
TV 79C 79#22D SKT RECP datasheet.pdf
35A Silicon Power Rectifier Diode IC datasheet.pdf