Vishay/Dale RCL1225287RFKEG
RCL1225287RFKEG picture photo
Mfg. Part Number
RCL1225287RFKEG
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 287 OHM 2W 2512 WIDE
Datasheet Download
RCL1225287RFKEG.pdf
Availability of RCL1225287RFKEG
QUANTITY
RCL1225287RFKEG Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL1225287RFKEG
Internal Part NumberEIS-RCL1225287RFKEG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRCL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)287
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 2512 (6432 Metric), 1225
Supplier Device Package1225 (3263 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.248" W (3.20mm x 6.30mm)
Height0.035" (0.90mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL1225287RFKEG
Related LinksRCL1225, RCL1225287RFKEG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL1225287RFKEG Details Description
Related parts for RCL1225287RFKEG
7.0MFD CAP RA2000/44-705S datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
RES 1.35M OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC CPLD 64MC 10NS 44PLCC datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG 6P INLINE SKT SLD CUP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156" datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CRYSTAL 13.5600 MHZ 9.0PF SMD datasheet.pdf