Vishay/Dale RCL12259R53FKEG
RCL12259R53FKEG picture photo
Mfg. Part Number
RCL12259R53FKEG
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 9.53 OHM 2W 2512 WIDE
Datasheet Download
RCL12259R53FKEG.pdf
Availability of RCL12259R53FKEG
QUANTITY
RCL12259R53FKEG Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL12259R53FKEG
Internal Part NumberEIS-RCL12259R53FKEG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRCL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)9.53
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 2512 (6432 Metric), 1225
Supplier Device Package1225 (3263 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.248" W (3.20mm x 6.30mm)
Height0.035" (0.90mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL12259R53FKEG
Related LinksRCL1225, RCL12259R53FKEG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL12259R53FKEG Details Description
Related parts for RCL12259R53FKEG
IC MPU SUPERVISOR CIRCUIT 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 20.5K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CIRCUIT BD SHPR EECCOO 7X5X1-1/2 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 10.0K OHM 7W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf
SENSOR PRESS DIFF 20" H2O 8DIP datasheet.pdf
DIODE BRIDGE 50V 1A DB datasheet.pdf
DYNAMIC 1200D TAB HSG 4P P/M datasheet.pdf
CAP POLY 180UF 20% 2.5V SMD datasheet.pdf
FUSE 450A 690V AR DIN 1 HSDNH datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 2% 11W 1206 datasheet.pdf