Sullins Connector Solutions RCM12DCST
RCM12DCST picture photo
Mfg. Part Number
RCM12DCST
Brief Description
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD
Datasheet Download
RCM12DCST.pdf
Availability of RCM12DCST
QUANTITY
RCM12DCST Order Process
Ship out your order
Specifications of RCM12DCST
Internal Part NumberEIS-RCM12DCST
Number of Positions24
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorGreen
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCM12DCST
Related LinksRCM1, RCM12DCST Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCM12DCST Details Description
Related parts for RCM12DCST
RES TEMP SENS 3.3K OHM 5% 1/10W datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 250MA 250VAC 125VDC datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 100KSPS 28-SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 12MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 250MA 1.6 OHM SMD datasheet.pdf
OPTO SENSOR FSH 5MM LD-ON PNP datasheet.pdf
IC FPGA 119 I/O 256FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
GDT 2500V 20% 3KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
RES 0.232 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 1.05M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 500MA 250VAC 50VDC datasheet.pdf