Sullins Connector Solutions RCM15DCMD-S288
RCM15DCMD-S288 picture photo
Mfg. Part Number
RCM15DCMD-S288
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND
Datasheet Download
RCM15DCMD-S288.pdf
Availability of RCM15DCMD-S288
QUANTITY
RCM15DCMD-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of RCM15DCMD-S288
Internal Part NumberEIS-RCM15DCMD-S288
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row15
Number of Positions30
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationWire Wrap
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorGreen
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCM15DCMD-S288
Related LinksRCM15DC, RCM15DCMD-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCM15DCMD-S288 Details Description
Related parts for RCM15DCMD-S288
LINE FILTER 1MH TYPE 23F datasheet.pdf
OPTOISO 7.5KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
IC SDRAM 64MBIT 100MHZ 54VFBGA datasheet.pdf
CARD MALE EXTENDER .100 60POS AU datasheet.pdf
HEADER 15POS STR DUAL INSUL 1ROW datasheet.pdf
IC ADC 14BIT 40MSPS 32LFCSP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES 143K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 110NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf