Vishay/Dale RCP0505B75R0GTP
RCP0505B75R0GTP picture photo
Mfg. Part Number
RCP0505B75R0GTP
Brief Description
RES SMD 75 OHM 2% 5W 0505
Datasheet Download
RCP0505B75R0GTP.pdf
Availability of RCP0505B75R0GTP
QUANTITY
RCP0505B75R0GTP Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP0505B75R0GTP
Internal Part NumberEIS-RCP0505B75R0GTP
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)75
Tolerance±2%
Power (Watts)5W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0505 (1412 Metric)
Supplier Device Package0505
Size / Dimension0.055" L x 0.050" W (1.40mm x 1.27mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP0505B75R0GTP
Related LinksRCP0505, RCP0505B75R0GTP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP0505B75R0GTP Details Description
Related parts for RCP0505B75R0GTP
CONN LATCH SLIDE CLIPS DB15 datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 50V Z5U 1210 datasheet.pdf
RES 49.9K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V LVPECL 25PPM 5X7MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf