Vishay/Dale RCP0505W50R0GEC
RCP0505W50R0GEC picture photo
Mfg. Part Number
RCP0505W50R0GEC
Brief Description
RES SMD 50 OHM 2% 5W 0505
Datasheet Download
RCP0505W50R0GEC.pdf
Availability of RCP0505W50R0GEC
QUANTITY
RCP0505W50R0GEC Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP0505W50R0GEC
Internal Part NumberEIS-RCP0505W50R0GEC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesRCP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)50
Tolerance±2%
Power (Watts)5W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0505 (1412 Metric)
Supplier Device Package0505
Size / Dimension0.055" L x 0.050" W (1.40mm x 1.27mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP0505W50R0GEC
Related LinksRCP0505, RCP0505W50R0GEC Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP0505W50R0GEC Details Description
Related parts for RCP0505W50R0GEC
CONN CONTACT 30AWG TIN datasheet.pdf
CONN HDR XAD 36POS 2.5MM TIN TE datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 315V SNAP datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
RES SMD 3.74K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
50W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
MBXL VERT RCPT 2P+24S+2P datasheet.pdf
RES SMD 2.94K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
LT CURTAIN COVER PAIR datasheet.pdf
QPro Virtex 2.5V QML High-Reliability FPGAs IC datasheet.pdf