Vishay/Dale RCP0603B75R0GS6
RCP0603B75R0GS6 picture photo
Mfg. Part Number
RCP0603B75R0GS6
Brief Description
RES SMD 75 OHM 2% 3.9W 0603
Datasheet Download
RCP0603B75R0GS6.pdf
Availability of RCP0603B75R0GS6
QUANTITY
RCP0603B75R0GS6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP0603B75R0GS6
Internal Part NumberEIS-RCP0603B75R0GS6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)75
Tolerance±2%
Power (Watts)3.9W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height0.023" (0.59mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP0603B75R0GS6
Related LinksRCP0603, RCP0603B75R0GS6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP0603B75R0GS6 Details Description
Related parts for RCP0603B75R0GS6
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
CAP CER 15PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
RES SMD 57.6 OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 180MA 2.8 OHM datasheet.pdf
CAP CER 330PF 1KV X7R RADIAL datasheet.pdf
PUSHBUTTON SS SWITCH datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES SMD 1.3 OHM 5% 1/2W 2010 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
FIXED IND 8.2NH 1.562A 50 MOHM datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS CABLE SKT datasheet.pdf