Vishay/Dale RCP1206B25R0GET
RCP1206B25R0GET picture photo
Mfg. Part Number
RCP1206B25R0GET
Brief Description
RES SMD 25 OHM 2% 11W 1206
Datasheet Download
RCP1206B25R0GET.pdf
Availability of RCP1206B25R0GET
QUANTITY
RCP1206B25R0GET Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP1206B25R0GET
Internal Part NumberEIS-RCP1206B25R0GET
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesRCP
PackagingTray
Resistance (Ohms)25
Tolerance±2%
Power (Watts)11W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3016 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.060" W (3.10mm x 1.52mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP1206B25R0GET
Related LinksRCP1206, RCP1206B25R0GET Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP1206B25R0GET Details Description
Related parts for RCP1206B25R0GET
IC FPGA 169 I/O 208PQFP datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 500mA Backlight 8-MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 2KV X7R 1825 datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.3V 2A 16TQFN datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
IC FPGA 83 I/O 100PQFP datasheet.pdf
LENS 1POS 35MM ROUND OD 16.4MM datasheet.pdf
CABLE BNC/BNC 24" RG-179 datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 274MA 210 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X11.43MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS WALL MNT SKT datasheet.pdf