Vishay/Dale RCP2512B75R0GS6
RCP2512B75R0GS6 picture photo
Mfg. Part Number
RCP2512B75R0GS6
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 75 OHM 2% 22W 2512
Datasheet Download
RCP2512B75R0GS6.pdf
Availability of RCP2512B75R0GS6
QUANTITY
RCP2512B75R0GS6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP2512B75R0GS6
Internal Part NumberEIS-RCP2512B75R0GS6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRCP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)75
Tolerance±2%
Power (Watts)22W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.250" L x 0.124" W (6.35mm x 3.15mm)
Height0.025" (0.64mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP2512B75R0GS6
Related LinksRCP2512, RCP2512B75R0GS6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP2512B75R0GS6 Details Description
Related parts for RCP2512B75R0GS6
TRIMMER 100K OHM 0.05W SMD datasheet.pdf
DIP CABLE - HDP40H/AE40M/X datasheet.pdf
Connector Receptacle 82 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
RES SMD 76.8 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 121K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS SKT datasheet.pdf
RES 1.33K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH THUMBWHEEL datasheet.pdf
Connector Socket 78 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES SMD 36K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf