Vishay/Dale RCWE0402R240FKEA
RCWE0402R240FKEA picture photo
Mfg. Part Number
RCWE0402R240FKEA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.24 OHM 1% 1/8W 0402
Datasheet Download
RCWE0402R240FKEA.pdf
Availability of RCWE0402R240FKEA
QUANTITY
RCWE0402R240FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCWE0402R240FKEA
Internal Part NumberEIS-RCWE0402R240FKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRCWE
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.24
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.041" L x 0.022" W (1.05mm x 0.55mm)
Height0.018" (0.45mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCWE0402R240FKEA
Related LinksRCWE0402, RCWE0402R240FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCWE0402R240FKEA Details Description
Related parts for RCWE0402R240FKEA
THERMISTOR PTC 100OHM 130DEG RAD datasheet.pdf
RES SMD 6.98K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 3A DO214AB datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
SENSOR LASER 4M NPN 12-24VDC datasheet.pdf
CONN HDR 20POS 0.100 T/H datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
IC MMIC GAAS SW SPDT 8MSOP datasheet.pdf
HD 38999 88C 88#23 SKT RECP datasheet.pdf
TV 13C 13#22D PIN PLUG datasheet.pdf
7.5 GHZ PLL SYNTHESIZER datasheet.pdf