Vishay/Dale RCWE1020R187FKEA
RCWE1020R187FKEA picture photo
Mfg. Part Number
RCWE1020R187FKEA
Brief Description
RES SMD 0.187 OHM 2W 2010 WIDE
Datasheet Download
RCWE1020R187FKEA.pdf
Availability of RCWE1020R187FKEA
QUANTITY
RCWE1020R187FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCWE1020R187FKEA
Internal Part NumberEIS-RCWE1020R187FKEA
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.187
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 2010 (5025 Metric), 1020
Supplier Device Package1020
Size / Dimension0.098" L x 0.197" W (2.50mm x 5.00mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCWE1020R187FKEA
Related LinksRCWE1020, RCWE1020R187FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCWE1020R187FKEA Details Description
Related parts for RCWE1020R187FKEA
IC SUPERVISOR MPU SOT23-5 datasheet.pdf
RF COAX CABL SMA M/M RG316DS 48" datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS W/PIN JAM NUT datasheet.pdf
RES SMD 226K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 0.825 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 523 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 200K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 50PPM 2X2.5 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
Connector Header 48 Position 0.039" (1.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf