Vishay/Dale RCWL0402R270JTEA
RCWL0402R270JTEA picture photo
Mfg. Part Number
RCWL0402R270JTEA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.27 OHM 5% 1/16W 0402
Datasheet Download
RCWL0402R270JTEA.pdf
Availability of RCWL0402R270JTEA
QUANTITY
RCWL0402R270JTEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCWL0402R270JTEA
Internal Part NumberEIS-RCWL0402R270JTEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRCWL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.27
Tolerance±5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±600ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCWL0402R270JTEA
Related LinksRCWL0402, RCWL0402R270JTEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCWL0402R270JTEA Details Description
Related parts for RCWL0402R270JTEA
FUSE BRD MNT 160MA 250VAC RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS .100" SNGL GOLD datasheet.pdf
IC TRANSCVR TRI-ST 8BIT 20TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 15POS VERT .100 TIN datasheet.pdf
RES SMD 80.6K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
RES 0.604 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.1UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 83W datasheet.pdf