Murata Electronics North America RDE5C1H152J0K1H03B
RDE5C1H152J0K1H03B picture photo
Mfg. Part Number
RDE5C1H152J0K1H03B
Brief Description
CAP CER 1500PF 50V NP0 RADIAL
Datasheet Download
RDE5C1H152J0K1H03B.pdf
Availability of RDE5C1H152J0K1H03B
QUANTITY
RDE5C1H152J0K1H03B Order Process
Ship out your order
Specifications of RDE5C1H152J0K1H03B
Internal Part NumberEIS-RDE5C1H152J0K1H03B
PackagingBulk
Capacitance1500pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RDE5C1H152J0K1H03B
Related LinksRDE5C1H15, RDE5C1H152J0K1H03B Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RDE5C1H152J0K1H03B Details Description
Related parts for RDE5C1H152J0K1H03B
BATTERY PACK NICAD 6.0V 1600MAH datasheet.pdf
RES SMD 2.26 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CONN RECEPT 6POS GOLD W/BRDLOK datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.3V 0.6A SYNC SOT25 datasheet.pdf
F6 SELF WRAP 3/8" BLACK 150' datasheet.pdf
RES SMD 1.91K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 500V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 280 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FERRITE CORES datasheet.pdf
KIT EZRADIO TEST CARD SI4063 TX datasheet.pdf
FIXED IND 5.6NH 700MA 190 MOHM datasheet.pdf