Murata Electronics North America RDE5C1H3R0C0P1H03B
RDE5C1H3R0C0P1H03B picture photo
Mfg. Part Number
RDE5C1H3R0C0P1H03B
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 3PF 50V NP0 RADIAL
Datasheet Download
RDE5C1H3R0C0P1H03B.pdf
Availability of RDE5C1H3R0C0P1H03B
QUANTITY
RDE5C1H3R0C0P1H03B Order Process
Ship out your order
Specifications of RDE5C1H3R0C0P1H03B
Internal Part NumberEIS-RDE5C1H3R0C0P1H03B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesRDE
PackagingBulk
Capacitance3pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Features-
Lead Style*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RDE5C1H3R0C0P1H03B
Related LinksRDE5C1H3R, RDE5C1H3R0C0P1H03B Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RDE5C1H3R0C0P1H03B Details Description
Related parts for RDE5C1H3R0C0P1H03B
RES SMD 510 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 280 OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
SENSOR 75PSIS M10 5V datasheet.pdf
FIXED IND 47MH 45MA 120 OHM TH datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 28-SSOP datasheet.pdf
RES 10.0K OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
IDC BOX HEADER 0.050 60 POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 45POS datasheet.pdf
METAL DBL DEEP OUTLET BOX 4.92 datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 2.4A 40 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP FILM 3.9UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf