Murata Electronics North America RDE5C1H472J1P1H03B
RDE5C1H472J1P1H03B picture photo
Mfg. Part Number
RDE5C1H472J1P1H03B
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4700PF 50V NP0 RADIAL
Datasheet Download
RDE5C1H472J1P1H03B.pdf
Availability of RDE5C1H472J1P1H03B
QUANTITY
RDE5C1H472J1P1H03B Order Process
Ship out your order
Specifications of RDE5C1H472J1P1H03B
Internal Part NumberEIS-RDE5C1H472J1P1H03B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesRDE
PackagingBulk
Capacitance4700pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.197" L x 0.124" W (5.00mm x 3.15mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Features-
Lead Style*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RDE5C1H472J1P1H03B
Related LinksRDE5C1H47, RDE5C1H472J1P1H03B Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RDE5C1H472J1P1H03B Details Description
Related parts for RDE5C1H472J1P1H03B
CONN HEADER 9POS VERT .163 TIN datasheet.pdf
FUSE 1800A 600V T-LAG CLASS L datasheet.pdf
FUSE GLASS 100MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
RES 22.1 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 20% 15V AXIAL datasheet.pdf
IC EEPROM 16KBIT 400KHZ 8MSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE PIN CRIMP datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 1.8V datasheet.pdf
CAP CER 240PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf