Murata Electronics North America RDE5C2A330J0P1H03B
RDE5C2A330J0P1H03B picture photo
Mfg. Part Number
RDE5C2A330J0P1H03B
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 33PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
RDE5C2A330J0P1H03B.pdf
Availability of RDE5C2A330J0P1H03B
QUANTITY
RDE5C2A330J0P1H03B Order Process
Ship out your order
Specifications of RDE5C2A330J0P1H03B
Internal Part NumberEIS-RDE5C2A330J0P1H03B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesRDE
PackagingBulk
Capacitance33pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Features-
Lead Style*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RDE5C2A330J0P1H03B
Related LinksRDE5C2A33, RDE5C2A330J0P1H03B Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RDE5C2A330J0P1H03B Details Description
Related parts for RDE5C2A330J0P1H03B
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN PIN 14-20AWG TIN CRIMP datasheet.pdf
CAP CER 220PF 4KV NP0 2225 datasheet.pdf
IC TXRX HOTLINK 256LBGA datasheet.pdf
POT 220 OHM 2W CERMET LINEAR datasheet.pdf
SURFACE SAMPLE RING datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 26PIN CRIMP datasheet.pdf
Connector Socket 5 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X51MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 30 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf