Murata Electronics North America RDER72A102K0K1H03B
RDER72A102K0K1H03B picture photo
Mfg. Part Number
RDER72A102K0K1H03B
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 100V X7R RADIAL
Datasheet Download
RDER72A102K0K1H03B.pdf
Availability of RDER72A102K0K1H03B
QUANTITY
RDER72A102K0K1H03B Order Process
Ship out your order
Specifications of RDER72A102K0K1H03B
Internal Part NumberEIS-RDER72A102K0K1H03B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesRDE
PackagingBulk
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RDER72A102K0K1H03B
Related LinksRDER72A10, RDER72A102K0K1H03B Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RDER72A102K0K1H03B Details Description
Related parts for RDER72A102K0K1H03B
FUSE CERAMIC 8A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator Analog, PWM Dimming 400mA (Switch) Backlight 10-DSBGA datasheet.pdf
IDC CABLE - HSR26H/AE26G/HPL26H datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS .100" SNGL HORZ datasheet.pdf
TVS DIODE 232VWM 392.7VC AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 470PF 6KV RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
RES 4.32K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 0.05A SPST datasheet.pdf