Recom Power REC3.5-0509SRW/R8/C/X1
REC3.5-0509SRW/R8/C/X1 picture photo
Mfg. Part Number
REC3.5-0509SRW/R8/C/X1
Brief Description
CONV DC/DC 3.5W 4.5-9VIN 09VOUT
Datasheet Download
REC3.5-0509SRW/R8/C/X1.pdf
Availability of REC3.5-0509SRW/R8/C/X1
QUANTITY
REC3.5-0509SRW/R8/C/X1 Order Process
Ship out your order
Specifications of REC3.5-0509SRW/R8/C/X1
Internal Part NumberEIS-REC3.5-0509SRW/R8/C/X1
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)9V
Voltage - Output 19V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)388mA
Power (Watts) - Manufacture Series3.5W
Voltage - Isolation8kV (8000V)
FeaturesSCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (9 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency80%
Power (Watts) - Max3.5W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC3.5-0509SRW/R8/C/X1
Related LinksREC3.5-0509, REC3.5-0509SRW/R8/C/X1 Datasheet, Recom Power Distributor
REC3.5-0509SRW/R8/C/X1 Details Description
Related parts for REC3.5-0509SRW/R8/C/X1
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV DARL 8DIPGW datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 787 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf