Recom Power REC5-243.3SRWZ/H2/A/M/CTRL/X2
REC5-243.3SRWZ/H2/A/M/CTRL/X2 picture photo
Mfg. Part Number
REC5-243.3SRWZ/H2/A/M/CTRL/X2
Brief Description
DC/DC CONVERTER 3.3V 5W
Datasheet Download
REC5-243.3SRWZ/H2/A/M/CTRL/X2.pdf
Availability of REC5-243.3SRWZ/H2/A/M/CTRL/X2
QUANTITY
REC5-243.3SRWZ/H2/A/M/CTRL/X2 Order Process
Ship out your order
Specifications of REC5-243.3SRWZ/H2/A/M/CTRL/X2
Internal Part NumberEIS-REC5-243.3SRWZ/H2/A/M/CTRL/X2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1A
Power (Watts) - Manufacture Series5W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
FeaturesRemote On/Off, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (8 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 75°C
Efficiency76%
Power (Watts) - Max3W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC5-243.3SRWZ/H2/A/M/CTRL/X2
Related LinksREC5-243.3SRWZ, REC5-243.3SRWZ/H2/A/M/CTRL/X2 Datasheet, Recom Power Distributor
REC5-243.3SRWZ/H2/A/M/CTRL/X2 Details Description
Related parts for REC5-243.3SRWZ/H2/A/M/CTRL/X2
TERM BLOCK PLUG 7POS STR 3.5MM datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SP8T 250MA 125V datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
SW RTRY SP 1/4A .5-.75" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 300W datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 27MHZ RRO 10QFN datasheet.pdf
RES SMD 5.83K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 12POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
AM5 SWITCH 11A SPDT HNG LVR datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 32POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 110MA 9 OHM SMD datasheet.pdf