Recom Power REC7.5-483.3SRW/H3/A/M
REC7.5-483.3SRW/H3/A/M picture photo
Mfg. Part Number
REC7.5-483.3SRW/H3/A/M
Brief Description
CONV DC/DC 7.5W 36-72VIN 3.3VOUT
Datasheet Download
REC7.5-483.3SRW/H3/A/M.pdf
Availability of REC7.5-483.3SRW/H3/A/M
QUANTITY
REC7.5-483.3SRW/H3/A/M Order Process
Ship out your order
Specifications of REC7.5-483.3SRW/H3/A/M
Internal Part NumberEIS-REC7.5-483.3SRW/H3/A/M
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)72V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.8A
Power (Watts) - Manufacture Series8W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (8 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.41" H (32.0mm x 20.3mm x 10.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 71°C
Efficiency78%
Power (Watts) - Max8W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC7.5-483.3SRW/H3/A/M
Related LinksREC7.5-483., REC7.5-483.3SRW/H3/A/M Datasheet, Recom Power Distributor
REC7.5-483.3SRW/H3/A/M Details Description
Related parts for REC7.5-483.3SRW/H3/A/M
IC PLD 8MC 15NS 20DIP datasheet.pdf
IC PROM SER 4MBIT 3.3V 44-PLCC datasheet.pdf
DIODE ZENER ARRAY 24V SOT23 datasheet.pdf
CONN HEADER BKWY DL TIN 90POS datasheet.pdf
DIODE BRIDGE 100V 50A KBPC-T/W datasheet.pdf
OSC XO 66.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 1PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
TOOL REMOVAL 22 GA datasheet.pdf
IC MCU CTLR TYPE-C 35CSP datasheet.pdf
HSI NARROW datasheet.pdf
SENSOR THRUBM 50MM LT ON PNP OUT datasheet.pdf