Recom Power REC8-243.3SRWZ/H2/A/M/SMD
REC8-243.3SRWZ/H2/A/M/SMD picture photo
Mfg. Part Number
REC8-243.3SRWZ/H2/A/M/SMD
Brief Description
CONV DC/DC 8W 24VIN 3.3VOUT
Datasheet Download
REC8-243.3SRWZ/H2/A/M/SMD.pdf
Availability of REC8-243.3SRWZ/H2/A/M/SMD
QUANTITY
REC8-243.3SRWZ/H2/A/M/SMD Order Process
Ship out your order
Specifications of REC8-243.3SRWZ/H2/A/M/SMD
Internal Part NumberEIS-REC8-243.3SRWZ/H2/A/M/SMD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductREC8/10/15 Series DC/DC Converters
Standard Package15
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE REC8
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.6A
Power (Watts) - Manufacture Series8W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, SCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case24-SMD Module (18 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.78" W x 0.44" H (32.0mm x 19.9mm x 11.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 71°C
Efficiency84%
Power (Watts) - Max5.28W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC8-243.3SRWZ/H2/A/M/SMD
Related LinksREC8-243.3SR, REC8-243.3SRWZ/H2/A/M/SMD Datasheet, Recom Power Distributor
REC8-243.3SRWZ/H2/A/M/SMD Details Description
Related parts for REC8-243.3SRWZ/H2/A/M/SMD
OPTOISOLATOR 5.3KV TRANS 6-DIP datasheet.pdf
IC CTRLR SYSTEM7 33MHZ 52-PLCC datasheet.pdf
TECH SUPP 1YR HCS12 PRO EDITION datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 1A DO204AL datasheet.pdf
CONN HEADER 200POS 0.5MM SMT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
MINI-MZR SHLD SKT STR SGL END datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC SENSR HALL EFFECT 3.3V SOT23W datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB CP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 19POS INLINE PIN datasheet.pdf