Recom Power REM10-2412DW/A
REM10-2412DW/A picture photo
Mfg. Part Number
REM10-2412DW/A
Brief Description
CONV DC/DC 10W 9-36VIN +/-12VOUT
Datasheet Download
REM10-2412DW/A.pdf
Availability of REM10-2412DW/A
QUANTITY
REM10-2412DW/A Order Process
Ship out your order
Specifications of REM10-2412DW/A
Internal Part NumberEIS-REM10-2412DW/A
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-12V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)416mA, 416mA
Power (Watts) - Manufacture Series10W
Voltage - Isolation5.0kV (5000V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (6 Leads)
Size / Dimension1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max10W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REM10-2412DW/A
Related LinksREM10-2, REM10-2412DW/A Datasheet, Recom Power Distributor
REM10-2412DW/A Details Description
Related parts for REM10-2412DW/A
CONN RING 8 AWG #1/2 RED A-BOND datasheet.pdf
CONN RECEPT VERT 40POS 1.27MM datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CABLE COAXIAL RG62 22AWG 500' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 600W datasheet.pdf
RES 1.2M OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
COVER SR BTS 25 KIT datasheet.pdf
MINITEK datasheet.pdf
CAP CER 1UF 2.5V X7S 0204 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 1.6A DO220AA datasheet.pdf